האם כדאי לבקש חלק מהכסף מראש? ואיך לכמת כמה אחוזים מהסכום הכללי?

שרית טל

שרית טל - הרבה יותר מפלוס

כן. מומלץ לגבות מראש, חלק מהסכום, ע"מ לרתום את הלקוח למחוייבות, הסכום המומלץ: במידה ואנו מכינים סקיצות, או שולחים ערכות עבודה, עלות הסקיצות, אני נוהגת לפחות 10%, אך על פי רוב אף יותר.

סיגל בר

סיגל בר - שוברת קירות

כדאי לבקש כסף מראש כאשר מדובר בהתחייבות בין הצדדים ובעיקר כאשר מדובר בתחומים שירותיים שמאלצים אותך לתת זמן וידע וכן גם במכירת פריטים. בתחומי השירות נהוג לחתום על חוזה ולקבל מקדמה על החשבון, בתחומים מסוימים כמו כתיבה, גרפיקה ועוד נהוג לבקש דמי סקיצות בסך כ- 25% ויותר מהסכום הכולל. חוזה חתום מראש יעגן את ההסכם בין הצדדים וימנע מצב בו עבדת לחינם או שהלקוח לא שילם לך, אבל עשה שימוש בחומרים שסיפקת לו. אישית, אני מאחלת לך שלא תתקלי בלקוחות מהזן הזה.

אפרת אביסרור

אפרת אביסרור - מלווה יוצרים

תמיד נכון לבקש חלק מהכסף מראש. עצם התשלום, במעמד חתימה על הסכם מסודר ומוגדר מראש, הכרחית לתחילת עבודה, אחרת את עלולה למצוא את עצמך רודפת אחרי רוחות רפאים של כסף. כאשר מדובר בשירות, שכדי לתת אותו את נדרשת להשקיע ממיטב זמנך לפני שאת יכולה להראות משהו ללקוח (למשל לבצע תחקיר, ללמוד נושא כלשהו, להקדיש זמן לפגישות, קריאה ובדיקות שונות) כדאי מאוד לציין בהסכם העבודה שהתשלום מראש הוא מקדמה בלתי חוזרת. כך, גם אם משהו ישתבש בדרך, לפחות תקבלי תמורה על השעות שהשקעת כדי להכין את השטח. שיעור המקדמה תלוי בפרוייקט ויכול לנוע בין 25%-50% מסה"כ העסקה. כאשר מדובר במוצר שאפשר למכור אותו ללקוח אחר במקרה שחו"ח העסקה תשתבש, יותר קשה לדרוש מקדמה בלתי חוזרת, אבל אפשר לדרוש חלק מהכסף מראש. במקרה הכי גרוע, תוכלי לקבל את התמורה עבורו מלקוח אחר בהמשך.

מונה אריאל

מונה אריאל - מיתוג ודיגיטל

תמיד יש לקחת מקדמה על חשבון העבודה אני אישית עובדת עם חוזה מסודר מול הלקוח, שמפרט את כל תנאי העסקה, החל מהמחויבויות שלי ועד למחויבויות שלו, המקדמה חשובה מכמה טעמים - ראשית מקדמה מייצרת מחויבות אצל הלקוח הוא מרגיש שכבר שילם והשקיע ולכן ירגיש יותר רתום לעשייה. שנית, לפעמים יש עלויות של התחלת עבודה עבור פרויקט ואין שום סיבה שאספוג בעצמי את העלויות מראש. שלישית, במקצועות מסוימים, ובמקצוע שלי לרוב, נעשית עבודת סקיצות עבור הלקוח ובמידה והסקיצות לא מתקבלות אצל הלקוח יש מצבים שבהם אנו נאלצים להיפרד. המקדמה אמורה להוות דמי סקיצות על עבודה שנעשתה ואולי לא התקבלה. אני באופן אישי גובה כ- 30-40% סכום שאמור לכסות את ההשקעה שלי בעבודה.